30 Mayıs 2008 Cuma

Kişiye özel fotoğraflı mutfak önlüğüÜzerinde istediğiniz fotoğrafın basılı olacağı mutfak önlüğünü dikmeye başlıyoruz.

Ben renk olarak beyazı tercih ettim. 1.50 cm. eninde olan kalın keten kumaştan 100 cm aldım. Beyaz iplik (Bu önerim siyah iplik içinde geçerli ) çok kullanıldığı için tercihim gun marka bobin oldu.
Son ihtiyacımız olanda fotoğrafın basılı olduğu transfer kağıdı .
Öncelikle kumaşımı 30 derecede yıkadım , kuruttuktan sonra ütüledim. Patronumu ölçüleri kumaş üzerinde çizerek ben hazırladım. Sizlerinde alttaki çizdiğim krokiden ölçüleri alarak aynı çizimi yapabileceğinize inanıyorum


Burada : Sağdaki çizim 1 adet kesilecek ana önlük parçamız. Solda yine tek parça kesilecek önlük cebimiz var.Üstteki uzun dikdörtgen parçaların uzun olan iki tanesi bel kuşağı, diğer kısa tek parçada boyun bağıdır.
Ben bel kuşağını bitmişi 90x3 cm. olarak yaptım . Boyun bağımda bitmiş halde 52x3 cm.
Ana önlük ve cep parçasını keserken 1.5 cm dikiş payı verdim.Bel ve boyun bağlarında 1 cm.lik pay yeterlidir.
Artık dikişimizi dikebiliriz. Sizlere bitmiş halini göstermeden önce üzerine uygulayacağım resimle ilgili bilgi vermek istiyorum.
İnkjet yazıcılarda fotoğraf basmaya uygun transfer kağıdı. İşte ana malzeme bu. Bilgisayar malzemeleri satan dükkanlarda çeşitli markalarda bulunabiliyor.
Photoshopta düzenlemeyle , istediğimiz fotoğrafa istediğimiz yazıyı yazıp bu kağıda basıyoruz.
Resim ütü ile kumaşa sabitleniyor.Yıkayınca bozulmuyor.Unutmamamız gereken tek nokta, ütü resimle temas etmemeli. İşlem kumaşın arka yüzünden yapılmalı.
Ben photoshop ve baskı konularında ufak bir ücret karşılığında bir tanıdığımdan yardım aldım. İsteyenlere bu konuda yardımcı olabilirim.


Öncelikle bu resmi koyma nedenim; transfer kağıdının nasıl uygulandığını anlatmak için. Kağıdın ön yüzeyini kumaşa getirerek yerleştiriyorsunuz. Resimde gördüğünüz , arka yüzeyi ve ütü işlemini bu yüzeyden yapıyoruz. Sert zemin üzerinde , buharsız sıcak ütüyü 1-1.5 dakika kadar kuvvetlice bastırarak her tarafına uyguluyoruz. 1dakika kadar soğumasını bekledikten sonrada Kağıdı kumaştan ayırıyorsunuz.

Kişiye özel mutfak önlüğünüz hazır. Sizlerinde bunu deneyeceğinizi umuyorum.

Yaptığınız işleri buradan bizlerle paylaşın lütfen :)

Hiç yorum yok: